Prawica pk

Wiadomo od dawna, iż lewica zmienia znaczenie słów, nadając im inny sens, przeważnie przeciwny. Typowy przykład, to wyraz liberalizm, który ma inne znaczenie w Europie i USA. W Stanach Zjednoczonych, socjalistów nazywa się liberałami. W Polsce wystarczyło dwadzieścia lat, aby zmienić znaczenie wyrazu liberalizm, w tej chwili kojarzony jest bardziej z lewicą i aferami niż z tradycyjnym liberalizmem, tym o którym pisał Ludwig von Mises. Podobnie jest z wyrazem prawica, zawłaszczonym przez socjalistów z PO i PiS. PiS i PO nazywają siebie prawicą, dodając wyróżniki, na przykład PiS to prawica patriotyczna, a PO to prawica liberalna. Obie te partie są partiami socjalistycznymi, wprowadzającymi w Polsce socjalizm i z kapitalizmem nie mają nic wspólnego. Dawniej, wyróżnikiem prawicy było to, iż była ona zwolennikiem kapitalizmu. Podobnie powinno być i dzisiaj. Kradzież pojęcia prawica, przez lewicę wprowadza niemało zamieszania, w mediach, w czasie wyborów itp. W prasie wolnorynkowej, publicyści są zmuszeni w celu rozróżnienia prokapitalistów od prosocjalistów do gimnastyki lingwistycznej i pisania na przykład: „prawica”, pseudo prawica, prawica patriotyczna itp., rezerwując wyraz prawica, dla rzeczywistej prawicy. Moim zdaniem jest to pozorne rozwiązanie problemu, ponieważ różni autorzy stosują różne metody na podkreślenie różnicy, a to wprowadza, jak już pisałem, sporo zamieszania. Osobiście jestem zwolennikiem prostszych rozwiązań i bardziej precyzyjnych.
Ze względu na wolność wypowiedzi, zwolennicy kapitalizmu nie mogą zabronić PiS i PO nazywania się prawicą. W związku z powyższym proponuję wprowadzić do powszechnego użycia dwa nowe określenia i skończyć z bałaganem w nazywaniu socjalistów różnorakimi określeniami, mającymi w sobie wyraz prawica.
Proponuje, aby prawicę, która jest zwolennikiem wolnego rynku nazywać „prawicą prokapitalistyczną”, pisząc krótko: prawica pk.
Jeśli PiS i PO chce koniecznie być prawicą, niech nią będzie, ale z dopiskiem „prosocjalistyczna”, w skrócie – prawica ps.
W Polsce moim zdaniem do prawicy pk można zaliczyć tylko monarchistów i zwolenników państwa minimum, dla których proponuję nazwę republikanie.
Najbardziej prowolnorynkowi (prokapitalistyczni) są oczywiście libertarianie, szczególnie anarchokapitaliści, których nie zaliczam do prawicy pk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *